VÍCE ►

Nábor Sparta WP - září 2018
Další video z youtube...
Vodní pólo ve zkratce

Vodní pólo je míčová hra, ve které proti sobě nastupují dvě 7 členná družstva (6 hráčů v poli a brankář). Soupiska hráčů pro utkání je celkem pro 13 hráčů vč. možnosti mít v týmu 2 brankáře.

První zmínka o míčové hře ve vodě je z roku 1840. Hráči při ní seděli obkročmo na sudech a míč se do branky snažili dostat za pomoci pádla. Podobnost této hry s koňským pólem dala vzniknout názvu vodní pólo. První pravidla byla sepsána kolem roku 1870. V letech 1880 až 1888 získává vodní pólo současnou podobu. Ke sjednocení pravidel dochází v roce 1908.

Vodní pólo byl první kolektivní sport v programu Olympijských her. Poprvé se objevuje již na olympiádě v Paříži v roce 1900.

Vodní pólo se hraje v bazénu, jehož maximální velikost je 20×30 metrů (alespoň však 10×25 / ženy 17×25) a minimální hloubka je 1,8 metru. Po stranách bazénu jsou rozmístěny různobarevné značky/plováky, které označují jednotlivé herní zóny (bílá branková čára, 5 metrová zelená penaltová zóna. Prostor brankoviště vymezuje čára 2 metry.

Rozlišují se tedy 3 druhy čar, která vymezují hrací prostor. Nejdůležitější je červená, ta je na 2 metrech a vymezuje prostor, ve kterém musí být míč dříve, než kterýkoliv hráč bez míče, kterému je nahráváno. Další je bílá branková čára, která utváří prostor, kde je buď roh, příp. prostor branky. Zelená čára určuje 5 metrů, odkud je prováděn pokutový hod. Tato čára také vymezuje území, za kterým je umožněno střílet přímo na branku po faulu bez rozehrávky (předávka míče po faulu jinému spoluhráči). Poslední čarou je půlící neboli středová čára.

Vyloučení ze hry je vždy na 20s, poté se hráč vrací do hry. V případě, že během vyloučení padne branka do branky družstva, které se provinilo, vrací se hráč do hry automaticky. Provinit se faulem na vyloučení, příp. zavinit pokutový hod, může hráč provést během jednoho zápasu maximálně 3x a poté se už do stejné hry nesmí vrátit, výjimkou jsou vyloučení za brutalitu atd. tam je možné vyloučení okamžitě, s následnými disciplinárními sankcemi.

Hry se za každý tým účastní 6 hráčů a brankář, celkem může být v družstvu k utkání připraveno ke střídání 13 hráčů. Hráči mohou střídat ve vymezeném území libovolně během hry, příp. při přesušení kdekoli (po brance, při timeoutu, během přestávky). Cílem hry je vstřelit týmu protivníka co nejvíce branek. Hraje se na čtyři čtvrtiny po 8 minutách čistého času (v případě, že hra musí mít vítěze a je po skončení základní hrací doby nerozhodný stav, provádí se pokutové hody). V každé čtvrtině můžou trenéři obou týmu využít 1 timeout, dlouhý 1 minutu, během kterého může s hráči provést krátkou poradu, vystřídat, příp. ošetřit drobné zranění.

Hráči musí po celou dobu hry zůstat ve vodě (samozřejmě kromě náhradníků), nesmějí se dotýkat dna (brankáři se nesmí držet za branku) nebo se jinak opírat. Střídání je možno během hry nebo při přerušení hry, během hry se musí provádět ve vymezeném prostoru za brankovou čáru, v rohu hřiště u lavičky náhradníků. Na začátku každé čtvrtiny se hráči seřadí u vlastní brankové čáry. Rozhodčí hodí míč do poloviny bazénu, což je signálem pro hráče, aby se k němu pokusili co nejrychleji doplavat. Tým, který získá míč, musí do 30 sekund vystřelit na branku protivníka. Žádný z hráčů v poli nesmí držet míč oběma rukama, kromě brankáře v jeho území, a není dovoleno míč potápět a hrát pěstí (kromě brankáře). Po vstřelení branky, se hráči musí stáhnout na svou polovinu a hru rozehrává tým, který branku obdržel.

Utkání je řízeno dvěma rozhodčími, kteří se pohybují na obou dlouhých stranách a stolek rozhodčích a časoměřičů umístěných u středové čáry.

Mezinárodní utkání řídí spolu s rozhodčími ještě delegát nominovaný evropskou federací (LEN), příp. světovou plaveckou federací (FINA).