English
WATER  POLO SPARTA  PRAHA
CELOROČNÍ
NÁBOR ČLENŮ

Nábor vodní pólo
VÍCE ►

Nábor Sparta WP - září 2018

Trénink s Davidem
Sdilet na facebooku
XII. - Marek Tureček
16.07.2021

V kolika letech jste začal hrát vodní pólo a kdo Vás k němu přivedl?

Můj první kontakt s vodním pólem byl v podstatě od 4-5 let, protože můj otec byl brankářem klubu v Přerově a dá se říci, že jsem na plovárně vyrostl. Aktivně jsem začal chodit na tréninky asi od 10 let.

 

Co Vás na vodním póle nejvíce bavilo?

To bude asi stejné jako ve všech kolektivních sportech, kde se hraje na góly. To znamená sebrat balón soupeři a vymyslet akci, ze které se dá gól. To je přeci smysl a každý chce dávat góly a radovat se se spoluhráči z vítězství. No a největší zábava byla vymetat šibenice.

 

Věnoval jste se i jiným sportům, které byste si třeba zpětně teď raději vybral?

Tak to asi všichni kluci v naší době. Fotbálek na dvoře, tenis, lyže, nohejbal… tehdy prostě klasika. Bohužel to dnešní generace vůbec nechápe.

 

A vybral byste si zpětně z vyjmenovaných sportů některý, kterému byste se věnoval radši než vodnímu pólu?

Určitě ne, vodní pólo jsem miloval a jsem moc rád za vše, co jsem s ním zažil. Taky jsem u něj poznal spoustu fajn spoluhráčů a kamarádů.

 

Na jakém místě jste hrál? Jaká byla Vaše největší herní přednost? Jak jste na svých silných stránkách pracoval?

Kromě brány tak asi všude. Podle potřeby jsem hrál v obraně a bránil centra, pak jsem hrál i centra, ale většinu hráčské kariéry se dá říct, že vlevo vzadu. Přednosti by měl hodnotit asi někdo jiný, ale myslím, že přehled na hřišti a střela. Všechno to vycházelo z toho, že jsem se při hře hlavně bavil.

 

Zmínil jste, že Váš otec byl brankářem. Nelákalo Vás to také do brány? Přeci jen, když jste kvalitní brankář, máte největší přehled o hře, můžete si korigovat celý tým a pokud jste dost šikovný, zvládnete dávat i góly přes celé hřiště, jako zmiňoval v rozhovoru gólman Vladimír Šrajer.

Tak to vůbec, dávat góly je větší zábava než je lovit ze sítě. No, a že bych znal nějaké gólmany, co dávali góly přes celé hřiště? To asi ne, ale rád je poznám.

 

Povězte nám něco o vaší mládežnické kariéře (tituly, medaile, nejlepší střelec atd.)

Tak to bude asi problém. Nic zase tak zásadního si nepamatuji, co by mi utkvělo v paměti. Nějaké tituly a osobní ocenění byly, ale fakt je to už trochu dávno.

 

Byl jste člen české reprezentace? Jakých turnajů a pod jakými trenéry jste se připravoval a podařilo se Vám s týmem uspět na nějakém turnaji? A jak byste tuto kariéru zhodnotil?

V podstatě jsem byl u začátku samostatné repre po osamostatnění ČR. To byly všichni páni hráči Zdeněk Chytil, Radek Jaška, Honza a Jirka Černohorští, Petr Höger, Miro Šívr, (Dan a Tomáš – gólmani) a další. Hrát s nimi byla pohoda. V repre jsem byl bez přestávky asi 10-11 let a hrál všechny zápasy a kvalifikace na ME. Nejsladší byla výhra nad Tureckem v kvalifikaci na ME (Kranj-Slovinsko) a následně celý turnaj ME na Maltě v roce 1996. Byla to docela velká jízda, když vezmu tu spoustu turnajů všude po Evropě, co jsme odehráli. Fajn vzpomínky.

 

Kdy Vás poprvé kontaktoval zahraniční tým? Popřípadě, jak jste se dostal do slovenského angažmá?

Tak to si pamatuju docela přesně. To bylo na dorosteneckém mistroství republiky v Ústí nad Labem. Tam po našem zápase s tým ČH Košice za mnou do sprch přišel trenér, že mě chtějí Košice, ať k nim přestoupím a dostanu se tam na vojenskou základní službu. V podstatě Košice byly top Evropský klub a celá reprezentace Československa a později Slovenska. Nic víc už nebylo.

 

Podpořil Vás nějaký trenér k odchodu na Slovensko? Kolik Vám tehdy bylo let? Jak v takové době probíhal Váš den (škola, vojenská služba, tréninky)?

Žádný trenér, dostat se do Košic byl snem každého vodního pólisty. Akorát mně se ten sen stal realitou v 18 letech. S vojnou to nemělo nic společného. Košice byly v podstatě federální reprezentace a profesionální klub se vším všudy. Takže pro mě celodenní zábava, neomezené možnosti trénování a hraní s těmi nejlepšími hráči.

 

Byly v trénincích i při zápasech jiné podmínky a atmosféra, než ve Vašem rodném klubu v Přerově?

Na Slovensko jsem se dostal do úplně jiného světa. Hráli jsme pravidelně s Maďary, Chorvaty, Srby, Rusy. To už se dnes nedá vůbec zažít na klubové úrovni v ČR.  Bylo to jako z okresního přeboru v hokeji začít hrát NHL.

 

Slovensko nebyla Vaše jediná zastávka na cestě po Evropě, kde všude a jak dlouho jste v zahraničí působil?

V podstatě asi 2 roky Košice, poté 2 roky Piešťany a pak jen příležitostné hostování v různých klubech hrajících Pohár mistrů evropských zemí. To byly turnaje v Itálii, Izraeli, Německu, Španělsku. Vzhledem k tomu, že jsem se oženil a narodil se mi první syn, tak jsem se vrátil do Přerova a tam dokončil hráčskou kariéru.

Měl jste nějaký problém v novém prostředí? Pociťoval jste v každém novém týmu konkurenci a boj o pozici v sestavě?

Vždy potřebuješ trochu času se rozkoukat, a pokud na to máš, tak se rychle prosadíš. Ale je potřeba na sobě pořád makat a chovat se jako profesionál. Na legionáře se vždy hledí s větším očekáváním než na domácí hráče. Ale nesmíš na to myslet a jen hrát, jak nejlíp dovedeš. Pak získáš respekt.

 

Proč jste se pak vrátil do Čech a zanechal sportovní kariéry?

Jak jsem říkal, byla to moje rodina a také práce, protože tady se vodním pólem nedá uživit.

 

Váš nejoblíbenější trenér a proč? Nějaká hláška ze zápasu z Vaší paměti? 

„PAN TRENÉR Karel Hrazdira“, který nás trénoval jako úplně malý prcky a přípravku. Když skočil do vody a ukázal nám pár fintiček s balónem, tak to jsme se jenom smáli, jak je to snadný. Pak jsme si to zkusili sami a samo to nějak nešlo.

Ale byl na nás neskutečně hodný a dokázal nás motivovat a vždycky nás pochválil i když jsme to udělali špatně, ale bojovali jsme u toho. A jeho hláška? : „No to bylo fantastický, paráááda!“

Na něj budu vždycky rád vzpomínat.

 

Byla ve vašem mateřském klubu nějaká osobnost, kterou jste si bral za vzor? (trenér, hráč A týmu…)

Byli to v podstatě dva hráči, které jsem měl jako vzor — Zdeněk Chytil a Tomáš Hlobil. Těm jsem se chtěl nejvíc přiblížit.

„Pokud se jedná o nějakou moji osobní vzpomínku na Zdeňka Chytila, bylo by to na několik stran, protože Zdeněk byl ikonou snad pro všechny pólisty v Přerově. Moje hráčské vzpomínky jsou určitě na společné roky v reprezentaci. To byla jedna velká jízda jak ve vodě, tak i mimo hřiště, protože Zdeněk nikdy nezkazil žádnou srandu a byl tahoun každého teamu, kde hrál. Zanechal tady i dva syny, kteří byli taky skvělí hráči. Přeju mu do vodnopólového nebe klid a ať odpočívá v pokoji.“

 

A situace, nebo sportovní zážitek, na který nikdy nezapomenete?

Celá moje hráčská kariéra!!!

 

Co by dle Vás pomohlo, aby hráči v České republice měli lepší výkonnost a české pólo tak mělo lepší výsledky a „zvuk“ v zahraničí?

Tak to je trochu obsáhlejší a komplikovaná otázka. Jsem už nějaký čas mimo aktivní činnost, tak v tom nemám přehled. Ale vodní pólo v ČR podle mě vždycky bylo a bude mezi těmi malými sporty a tím pádem nebude mít nikdy takovou popularitu a podporu třeba jako na Slovensku, Maďarsku a Chorvatsku. S tím souvisí i členská základna a možnosti regulérních bazénů atd. Trochu v tom jsou výjimkou naše holky, pokud vím, ale v mužské světové konkurenci jsme asi bez šance. Rád bych se spletl, ale nemyslím si to. Asi to bude jen na každém samostatném hráči, aby na sobě makal a třeba se mu podaří dostat někam do zahraničí a poznat osobně, v čem je rozdíl, a třeba i uspět. Držím pěsti všem těm klukům i holkám.

 

V současné době už se vodnímu pólu nevěnujete, nebo aspoň zkoušíte štěstí třeba na ME seniorů, nebo MS s nějakým seniorským výběrem?

Tak to je trochu úsměvný, ale v minulém roce mě oslovili kluci z Prahy, jestli si nechci občas zahrát za „starý pány“, tak jsem někde našel plavky a párkrát se přišel okoupat. A v srpnu máme jet na turnaj do Maďarska a uvidíme, jestli se neutopím.  No a pak tam jsou i další mezinárodní turnaje. A pokud to půjde, tak si s nimi zahraju i II. ligu. Možná i nějaké to ME, MS … uvidíme.
Partneři

Kontakt

WATER POLO SPARTA PRAHA
Schöfflerova 2050/32, Praha 3
telefon: +420 732 467 600
sekretariat@spartawaterpolo.cz

Officiální stránky klubu

Vodní pólo Sparta Praha