English
WATER  POLO SPARTA  PRAHA
CELOROČNÍ
NÁBOR ČLENŮ

Nábor vodní pólo
VÍCE ►

Nábor Sparta WP - září 2018

Trénink s Davidem
Sdilet na facebooku
Historie V.- Miroš Šívr
28.03.2021

Jak a v kolika letech jste začal hrát vodní pólo?

Vodní pólo jsem začal hrát ve 12 letech za Rudou Hvězdu Brno. Spolužák byl vodní pólista, já rád plaval, tak jsem ho požádal, aby mě vzal na trénink, a tak jsem začal.

 

Co vás v mládí na pólu nejvíce bavilo?

Určitě hra s míčem, střílení gólů, sportovní kolektiv, který když funguje, tak v něm vznikají přátelství na celý život.

 

Střídal jste v mládeži často pozice, nebo bylo od začátku jasno, kde se v sestavě prosadíte?

V mládežnických kategoriích se pozice stále střídaly. V začátcích jsem byl na levém křídle a postupně jsem vystřídal všechny pozice.

 

Na jaké úspěchy z mládežnických kategoriích nejradši vzpomínáte? (tituly, medaile, nejlepší hráč atd.)

V mládežnické kategorii rád vzpomínám na mistrovství tehdejší ČSSR v Přerově pro ročník 1967, kde jsme vybojovali stříbrné medaile, a to ještě za účasti slovenských klubů. Dokázali jsme vyhrát nad Bratislavou, Košicemi, ve finále nás porazily jen Nováky ve vyrovnaném zápase.

 

 

 

Byl ve vašem mateřském klubu někdo, koho jste si bral za vzor? (trenér, hráč A týmu…)

V Brně trenéři Pepa Beránek, Pepa Šupčík, Slávek Vymazal, Mirek Hrazdíra, Hanuš Hude, v mužské reprezentaci pan trenér Karel Nedorost. Každý z nich mi dal něco, co mě posouvalo, a i dnes posouvá dál.  Měl jsem také velké štěstí, že jsem měl v Brně spoluhráče Radomíra Jašku, absolutně komplexního hráče, Vlastu Balíka skvělého střelce, Robo Radiče výjimečného brankáře, Ivana Tichova obránce a tmelitele kolektivu a Ivoše Dufka nejrychlejšího „pistolkáře“ (herní dovednost ve vodním pólu) v Československu. V seniorské české reprezentaci Dana Šubu, Pavla Jelínka, Tomáše Boháčka.

 

Co považujete za vaše největší herní přednosti?

Herní předností bylo přizpůsobení se soutěžím, ve kterých jsem hrál v útoku i v obraně. Střílení branek byla má oblíbená disciplína.

 

 

Prosadil jste se i do mládežnické reprezentace? (nějaké zajímavé turnaje)

V mládežnické kategorii jsem byl členem České i Československé reprezentace. S Československou reprezentací jsem hrál na turnaji Družba v Severní Koreji v hlavním městě Pchjongjangu. Turnajů bylo více, ale vše směřovalo k Severní Koreji.

 

Kdy vás poprvé kontaktoval zahraniční tým příp. jak jste do týmu přišel? (Nějaký zlomový turnaj atd.?)

V Brně byl legendární rozhodčí, novinář pan Ota Morávek, který dostal v zahraničí dotaz od mezinárodního rozhodčího, zda by doporučil někoho do Švýcarského družstva Worb, někoho mladého perspektivného. Pan Morávek mě znal, věřil mi a doporučil mne.  S mým tátou jsem odjel na první kontaktní sezení do Bernu, kde se dohodly všechny detaily.

 

Byl pro vás lákadlem i život ve Švýcarsku?

Švýcarsko je krásná země a ke mně a k mé rodině se vždy chovali velmi pěkně. Život v zahraničí mě nikdy moc nelákal, jsem rodinný typ a dlouhé odloučení snáším velmi těžko. A hlavně mám rád svou vlast a vážím si toho, kde mohu žít.

 

Lišil se hodně tréninkový proces v zahraničí? V čem byly největší rozdíly?

Největší odlišnost byla asi ta, že ve Worbu jsem musel každý trénink, každý zápas dokazovat, že jejich volba byla správná. Celý tým mě i mou rodinu podporoval. Stále jsem se snažil, co nejvíce zdokonalovat. Ve Worbu jsme měli letní bazén každý večer jen pro sebe, takže prostoru ke zdokonalení byl dostatek. V České republice moc bazénů pro vodní pólo nebylo a dosud není.

 

Měl jste nějaký problém v novém prostředí? Pociťoval jste v týmu konkurenci?

V novém prostředí byl jediný problém, a to jazyková bariéra. Každý den jsem se učil 100 slovíček, abych co nejdříve zapadl a dokázal si se spoluhráči povídat, vnímat je. Největším oceněním mi později bylo sdělení mé babičky, rodilé Vídeňačky, která mě pochválila, že má němčina je dobrá. Konkurenci jsem v týmu neměl, byl jsem jediný cizinec, ale o to víc jsem chtěl, aby pólo ve Worbu se posunulo na vyšší úroveň. První rok jsem bydlel u trenéra doma, a tak jsme vodní pólo řešili stále i ve volných chvílích  

 

Jakých úspěchů jste v zahraničí dosáhl (opět medaile, trofeje atd.)?

Hrál jsem NLB druhou nejvyšší švýcarskou soutěž a cílem bylo dostat se do NLA.  Třetí rok mého působení ve Švýcarsku jsme byli 14 vteřin od postupu do NLA, bohužel jedna chyba našeho brankáře, který už asi v duchu slavil nás stála postup, ale je to sport a kolektivní, takže těch momentů v tomto zápase, kdy jsme to měli vyhrát, bylo víc.

 

Jak byste zhodnotil vaši reprezentační kariéru (nějaký turnaj, kvalifikace atd.)?

Asi největším úspěchem v mládeži byl zmíněný turnaj Družba a později v seniorské, už České reprezentaci to byla kvalifikace na ME skupiny B v Dánsku ve městě Odense. V mládeži jsme dokázali hrát vyrovnaný zápas s Ruskem na turnaji Družba (prohra 9:6). Po tomto zápase, naši soupeři, jmenovitě Maďaři, měli z nás respekt.  Bohužel tento výkon se nám nepodařilo na turnaji zopakovat.

 

Co si myslíte o současném stavu českého vodního póla? Na co se musí do budoucna více dbát?

Nedokážu posoudit stav vodního póla k dnešku, přestal jsem trénovat muže Brna před pěti lety, ale dlouhodobě je problém s bazény, speciálně na vodní pólo. V Brně muži a dorostenci trénují dohromady s veřejností, ekonomické náklady jsou velké a bazénů málo. Budoucnost vidím ve výstavbě bazénů, ideálně pouze na vodní pólo, ale na to nejsou peníze ani vůle. Určitě je důležitá i podpora krajů, měst a především lidé, kteří budou ochotni se věnovat dětem, mládeži a ukáží jim cestu a lásku k našemu sportu vodnímu pólu, tak jak mě to ukázali moji trenéři a za to jim děkuji. Miroš Šívr

 

"Arnošt Hlaváčik, také hrával za Brno, a výborně, dnes už není mezi námi, já a Pavel Jelínek, můj spoluhráč z Brna a seniorské repre"

 
Partneři

Kontakt

WATER POLO SPARTA PRAHA
Schöfflerova 2050/32, Praha 3
telefon: +420 732 467 600
sekretariat@spartawaterpolo.cz

Officiální stránky klubu

Vodní pólo Sparta Praha