English
WATER  POLO SPARTA  PRAHA
CELOROČNÍ
NÁBOR ČLENŮ

Nábor vodní pólo
VÍCE ►

Nábor Sparta WP - září 2018

Trénink s Davidem
Sdilet na facebooku
Historie III. - Jaroslav Chvátal
09.03.2021

V dalším díle naší série nám na otázky odpovídal Jaroslav Chvátal, plzeňský odchovanec, který se díky svému přínosu pro tým na obou stranách hřiště dostal k angažmá v Košicích, či v německém Weidenu. Jak se mu soupeřilo proti borcům z týmů jako Pro Recco, CN Barcelona, nebo JUG Dubrovnik?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak jste se dostal k vodnímu pólu?

Od 10 let jsem závodně plaval. Po našich trénincích trénovali vodní pólisté. Tento kolektivní sport mě hodně zaujal a poté, když mě oslovil pólistický trenér a hráč Jarda Novák, jsem začal hrát vodní pólo.

 

Co vás v mládí na pólu nejvíce bavilo?

Byla to změna proti plavání od stěny ke stěně. Líbilo se mi v kolektivu a samozřejmě střílet góly a také pestrost tréninků, kde se střídalo plavání s herními prvky.

 

Na jaké úspěchy z mládežnických kategoriích nejradši vzpomínáte? (tituly, medaile, nejlepší hráč atd.)

V té době, jsme hráli jen dorosteneckou ligu.

 

Byla ve vašem mateřském klubu nějaká osobnost, kterou jste si bral za vzor? (trenér, hráč A týmu…)

V té době bylo v Plzni hodně dobrých a zkušených hráčů, od kterých jsem se snažil pobrat co nejvíce zkušeností. Žádného konkrétního hráče jsem jako vzor neměl.

 

Co byly vaše největší herní přednosti?

Moje tělesné proporce (výška 202 cm), moje dlouhé ruce, fyzická kondice a síla. Celou svoji kariéru jsem střídal hráčské posty středního obránce a centra, kde jsem těchto předností mohl nejlépe využít.

 

Prosadil jste se i do mládežnické reprezentace? (nějaké zajímavé turnaje)

Dostal jsem se do dorosteneckého reprezentačního výběru ČR. Nominaci na dorostenecké reprezentační turnaje obsazovali z pravidla jen Slováci.

 

Kdy vás poprvé kontaktoval tým Košic, příp. jak jste do týmu přišel? (Nějaký zlomový turnaj atd.?)

Na mistrovství juniorů ČSSR v Novákách, mě po zápase oslovil Košický vedoucí Oto Sabo. Po dohodě s Košicemi jsem tam nastoupil po ukončení vojenské základní služby roku 1978.

 

Lišil se hodně tréninkový proces v zahraničí? V čem byly největší rozdíly?

Tréninkový proces se lišil hlavně intenzitou, pestrostí a náročností.

 

Jak rychle se vám podařilo se sblížit s novými spoluhráči? Pociťoval jste nějakou konkurenci?

Konkurence byla veliká, takže mě to nutilo maximálně pracovat. Mezi stejně staré spoluhráče, i přesto, že jsem pro ně byl velká konkurence, jsem zapadl rychle. U starších zkušených hráčů to šlo pomaleji.

 

Jakých úspěchů jste v Košicích, příp. v jiném týmu dosáhl (opět medaile, trofeje atd.)?

Byl jsem s ČH Košice 7x mistr ČSSR mužů. Jednou mistr ČSSR juniorů a několikrát vítěz Československého poháru a Super poháru. V 80 letech patřila ČH Košice mezi nejlepší evropská mužstva, v poháru evropských mistrů (PEM). Pravidelně jsme se probojovávali do semifinále a dokázali jsme porazit mužstva zvučných jmen jako: CN Barcelona, Pro Recco Genova, OSC Budapešť, Jug Dubrovnik. Několikrát jsme byli také zvoleni nejlepším sportovním kolektivem Východoslovenského kraje.

 

Jaké bylo soupeřit proti evropské smetánce?

Zápasy s nejlepšími celky byly hodně specifické. Všichni jsme vzhlíželi k hvězdám tehdejší doby jako byli Estiarte, Farago, Csapó a další. Navíc při utkáních PEM v Dubrovníku bylo třeba 3000 lidí na utkání, jugoslávští (tehdy) fanoušci šíleli, byl to velký zážitek. Zvláště pak v té době, protože rok předtím JUG Dubrovník vyhrál evropskou ligu i superpohár.

 

Měl jste nabídky i z jiných zemí? (jaké týmy a kdy?)

Po ukončení angažmá v Košicích jsem se vrátil na chvilku do Plzně a oslovila mě Bratislava, ale rozhodl jsem se pro německý SV Weiden. Tam jsem hrál tři sezony (1986-89) a podařilo se nám vyhrát Bavorský pohár.

 

Na sklonku kariéry jste se ale do Čech ještě vrátil, že?

Ano, po návratu z Německa jsem hrál pro zábavu za České Budějovice a účastnil jsem se veteránských turnajů.

 

České Budějovice dnes nemají pólistický tým, věděl byste proč tomu tak je?

Tým skončil, protože kromě osobnosti, která by tým v té době táhla, podobně jako třeba Jarda Novák v Plzni, chyběli v týmu i mladí hráči, kteří by pokračovali v tradici. Navíc jako skoro na všechno chyběla podpora města pro vodní pólo a peníze. Každý tehdy ale vlastně i dnes chce hrát fotbal, nebo hokej a ještě ideálně u toho moc neběhat.

 

Dlouho jste reprezentoval Československo na mezinárodní scéně, jaké jsou vaše nejoblíbenější vzpomínky?

Při reprezentačních turnajích byla nezapomenutelná atmosféra, skvělá organizace a nejraději vzpomínám na vítězné turnaje a zápasy. Reprezentační sezóně každý rok předcházelo lednové kondiční 10 denní soustředění ve Vysokých Tatrách, které bylo tak fyzicky i psychicky náročné že někteří spoluhráči museli soustředění opustit, protože to nezvládali.

 

Jak se díváte na stav českého vodního póla? Na co se musí do budoucna více dbát?

Na úrovní současného českého póla se hodně odráží, tréninkové podmínky, slabé finanční zázemí a těžké hledání sponzorů u méně populárního sportu. Dnešním mladým hráčům chybí pokora a respekt vůči trenérům a starším zkušeným hráčům.

 

Jakou zprávu byste poslal mladým pólistům v současné situaci, kdy jsou snad zatím, zavřené bazény i jiná sportoviště a nehrají se soutěže?

Makejte, makejte, makejte!!!!!! Přijdou lepší časy a všechna ta dřina, kterou do toho vkládáte, se vám v lepších časech v dobrém vrátí.

 

 

 
Partneři

Kontakt

WATER POLO SPARTA PRAHA
Schöfflerova 2050/32, Praha 3
telefon: +420 732 467 600
sekretariat@spartawaterpolo.cz

Officiální stránky klubu

Vodní pólo Sparta Praha