English
WATER  POLO SPARTA  PRAHA
CELOROČNÍ
NÁBOR ČLENŮ

Nábor vodní pólo
VÍCE ►

Nábor Sparta WP - září 2018

Trénink s Davidem
Sdilet na facebooku
Historie I. - Radomír Jaška
19.02.2021

Radomír Jaška bezpochyby patří k nejlepším českým hráčům své generace. Patří k oporám Komety Brno, kde vyrůstal nejen jako hráč, ale i jako trenér i funkcionář. Nezaměnitelně se zapsal také do dějin slovenského vodního póla, kde dlouho hrál za tým ČH Košice. Patří tak k prvním Čechům, kteří zkusili své štěstí mimo českou kotlinu. Jeho přehled, výšlap a fyzická zdatnost z něj dělaly pro obránce a brankáře noční můru. Kdo ho k pólu přivedl? Co mu řekl legendární Tamás Faragó? Legenda brněnského póla se s námi podělila o svoje zkušenosti a zážitky z angažmá v Košicích, či z národního týmu.

 

V kolika letech jste začal hrát vodní pólo a kdo Vás k němu přivedl?

Od pěti let jsem jezdíval na soustředění reprezentace ČSSR (otec byl trenér) a od 8 jsem chodíval v létě na tréninky mužů.

 

Co byste chtěl říct o svém působení v mládežnických kategoriích? Co vás na vodním pólu v mládí, ale i později, v době nejlepší době Vaší kariéry nejvíce baví, nebo bavilo?

V kategorii žáků se hrálo jen Mistrovství ČR, jelikož se žádná jiná soutěž nehrála. Hrál jsem volejbal i pólo, a hrozně mě bavilo trénovat v kolektivu a zdokonalovat své dovednosti. Zapůsobení v Košicích jsme v rámci tréninku hráli tenis a fotbal a já se zapojil i do hokejové ligy hobíků.

 

Jak se upeklo vaše angažmá v Košicích?

Můj otec trénoval v reprezentaci p. L. Bottlika, který se stal trenérem ČH Košice, což bylo v roce 1975.V roce 1976 jsem měl nastoupit na vojnu a po dohodě trenéra reprezentace juniorů ČSSR p.  Ščiavnického jsem odešel do Košic už v dubnu a v říjnu jako voják. Po vojně jako instruktor sportu.

 

Povězte nám něco o aklimatizaci na jiné prostředí. Jaké byly hlavní rozdíly oproti tomu, na co jste byl zvyklý?

Aklimatizoval jsem se až po půl roce.  Řadě spoluhráčů jsem byl konkurentem, což mě na trénincích dávali pocítit. Tréninkový proces v Košicích byl na profesionální úrovni.  Plavecká příprava, herní nácviky, posilovna, tréninkové zápasy v Maďarsku a turnaje s evropskou špičkou.

 

Jaká byla Vaše největší herní přednost? Jak jste na svých silných stránkách pracoval?

Výšlap, rychlost v plavání a předvídavost. Samozřejmě mi pomohlo, že jsem se v mládí věnoval jiným sportům. V mládí jsem plaval a od 12 let jsem začal hrát volejbal. Volejbalem jsem získal sílu v nohách a cit v prstech.

 

Váš nejoblíbenější trenér a proč? Nějaká hláška ze zápasu z Vaší paměti? 

Trenér Ladislav Bottlik, byl tvrdý, někdy až příliš ale díky němu jsem měl tak úspěšnou kariéru. V zápase proti Maďarskému týmu jsem házel tehdy penaltu. Slavný hráč Tamáš Faragó říká brankáři Červeňákovi: „Pozor, střílí nad hlavu.“ A já jsem ho trefil nad hlavu do branky. Tamáš mi po zápase podával ruku a řekl mi, že si to ještě nikdo tomuto slavnému brankáři nedovolil.

 

Situace, nebo sportovní zážitek na který nikdy nezapomenete?

Zážitků bylo moc. Na turnaji v Řecké Soluni jsme zvítězili nad Německem 5:3 (góly Jaška 3, Techlovský 2) a já byl vyhlášen nejlepším střelcem a hráčem turnaje.

 

Vybral byste si zpětně jiný sport?

Ne. Vodní pólo mám rád a za nic bych neměnil.

 

Co by dle Vás pomohlo, aby hráči v české republice měli lepší výkonnost a české pólo tak mělo lepší výsledky a „zvuk“ v zahraničí?

Hráči v ČR jsou limitováni prostorem na tréninky. Pokud se zvýší trénovanost, tak jsou talentovaní hráči schopní zlepšit úroveň našeho sportu.

 

Jak se díváte na budoucnost českého vodního póla?

Vše závisí na využití bazénů a zkvalitnění tréninků v městech, ve kterých má vodní pólo tradici a tím i návyků v mládežnických kategoriích.

 

Jakou zprávu byste poslal mladým pólistům v současné situaci, kdy jsou snad zatím, zavřené bazény i jiná sportoviště a nehrají se soutěže?

Pracovat na své kondici i na suchu, dbát na svoje zdraví.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Partneři

Kontakt

WATER POLO SPARTA PRAHA
Schöfflerova 2050/32, Praha 3
telefon: +420 732 467 600
sekretariat@spartawaterpolo.cz

Officiální stránky klubu

Vodní pólo Sparta Praha